کد خبر: 231

تاریخ انتشار: شهریور ۶, ۱۳۹۴

دکتر محمد کرمانشاهی

میرزا محمد دکتر یا دکتر محمد خان کرمانشاهی فرزند پیر محمد زارع از بازرگانان کرمانشاه در سال ۱۲۴۵ قمری در کرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در کرمانشاه گذراند و برای ادامه تحصیل در علوم دینی به نجف اشرف رفت. پس از مدتی به کرمانشاه بازگشت و با دونفر فرانسوی آشنا شده ، زبان […]

18772899787848136152
میرزا محمد دکتر یا دکتر محمد خان کرمانشاهی فرزند پیر محمد زارع از بازرگانان کرمانشاه در سال ۱۲۴۵ قمری در کرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در کرمانشاه گذراند و برای ادامه تحصیل در علوم دینی به نجف اشرف رفت. پس از مدتی به کرمانشاه بازگشت و با دونفر فرانسوی آشنا شده ، زبان فرانسه را فرا گرفت. همزمان با سال های اول افتتاح مدرسه دارالفنون وی به تهران رفت. طب قدیم را نزد حاج میزا عبدالباقی طبیب ملقب به اعتضاد الاطبا و طب جدید را نزد دکتر تولوزان فرانسوی فرا گرفت. پس از فارغ التحصیلی از مدرسه دارالفنون به عنوان رییس قرنطینه به کرمانشاه باز گشت.
با تشویق استادش دکتر تولوزان که حکیم باشی ناصرالدین شاه بود برای تکمیل تحصیل در رشته طب به پاریس رفته و پس از ارائه تز با نمره بسیار خوب در سال ۱۸۷۹ میلادی تصدیق دکتری در طب را از دانشکده پزشکی پاریس دریافت کرد. وی در ابتدای کتابامراض اطفال می نویسد :
این بنده پریشان روزگار کرمانشاهی المولد میرزا محمد، از آن پس که در ایران اغلب فنون و علوم خاصه فلسفه و طب را به پایان بردم ، محض مزید دانش و ازدیاد بینش و تکمیل علوم جدید و دیدن مرضی و مارستانات و تشریح کردن نعش انسان و حیوانات و سایر اعمال یدی که در ایران ممنوع و غیر مقدور بود تا آنکه شرذمه ای بدست آید که نتیجه آن عاید عامه مسلمانان و برادران دینی و هموطنان من شود ، عزیمت اروپا را تصمیم دارد…… عهدی مدید و زمانی بعید در مدارس علمیه و در مریض خانه های علیه شهر پاریس اقامت نمود ه و شانزده علم را جدا جدا در انجمن و حضور معلمین و حکمای نامدار و مدرسین و علمای عالیقدر ، علما و عملا امتحان داده و در هریک سرخط و اجازه لیاقت و کفایت اخذ نموده تا آنگاه که منشور دکتری از جانب وزارت دولت بهیه فرانسه به اینجانب داده شد .
پس از ۹ سال  اقامت در اروپا به ایران بازگشت و و بوسیله علیقلی خان مخبرالدوله به ناصرالدین شاه معرفی و مورد توجه وی قرار گرفت. مدتی طبیب تلگرافخانه ، مدرس دارالفنون و طبیب شاه بود و بعد به سمت ریاست بیمارستان دولتی ( ابن سینای کنونی ) منصوب شد.تا سال ۱۳۰۰ قمری جزو اطبای شاه بود. پس از کنارگذاشتن این مشاغل به عنوان طبیب مخصوص حسنعلی خان گروسی امیر نظام پیشکار آذربایجان به تبریز رفت.
دکتر محمد کرمانشاهی پس از بازگشت از تبریز درمنزل خود به طبابت و تدریس مشغول شد.این پزشک بزرگ که در آن زمان به جامعیت او پزشکی در تهران نبوده است ، در سال ۱۳۲۶ قمری در سن ۸۱ سالگی در تهران بدرود حیات گفت.
هم اکنون تالار اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی تهران ، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کودکان و دبستانی در کرمانشاه به نام این دانشمند بزرگ مزین شده است. 
Likes(1)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه