کد خبر: 234

تاریخ انتشار: شهریور ۶, ۱۳۹۴

دکتر فتاح فرخی

دکتر فرخی از نخبگان شایسته  استان کرمانشاه. یش از ۶۰ سال قبل، فتاح فرخی در روستای ونایی اسلام آباد غرب دیده به جهان گشود و تقدیر برای وی چنان رقم خورده بود که شغل خطیر پزشکی در استان کرمانشاه، با نام ایشان گره بخورد.  در مورد دکتر فرخی همینقدر می توان گفت که قریب به […]

دانلود (2)دکتر فرخی از نخبگان شایسته  استان کرمانشاه.

یش از ۶۰ سال قبل، فتاح فرخی در روستای ونایی اسلام آباد غرب دیده به جهان گشود و تقدیر برای وی چنان رقم خورده بود که شغل خطیر پزشکی در استان کرمانشاه، با نام ایشان گره بخورد.

 در مورد دکتر فرخی همینقدر می توان گفت که قریب به ۳۸ سال پیش، تخصص جراحی عمومی و سرطان را از دانشگاه معتبر وقت یعنی دانشگاه جندی شاپور اخذ کرده اند. یعنی همان زمانی که دارندگان مدرک سیکل قدیم، تحصیلکردگان جامعه ما بودند و صاحبان مدرک لیسانس، اساتید دانشگاه ملی بودند.

 در مورد سوابق علمی و پیشگامی مرد نخبه اسلام آبادی، بسیار می توان گفت و نوشت ؛ لیکن به همین اشاره ، بسنده می گردد که تسلط دکتر فرخی بر زبان انگلیسی (به عنوان زبان بین الملل و زبان علمی جهانی) به گونه ای است که ایشان را نه فقط یک استاد زبان انگلیسی، بلکه متخصص فرهنگ عمومی و فولکلور انگلیسی باید دانست.

 دکتر فتاح فرخی جزو اولین جراحان استان کرمانشاه بوده که به ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی، جان صدها نفر از همشهریان و هم استانی ها و هموطنان آسیب دیده از جنگ را نجات داده است. در واقع، افراد مطلع شهادت می دهند که چگونه، دو طبیب بزرگ کرمانشاهی به نام های دکتر فرخی و دکتر عزیزی، هرگز عافیت را برنگزیده و در تمام روزهای موشک باران و بمباران و …، به مداوای زخمی ها و جانبازان جنگ تحمیلی همت نمودند. به ویژه جراحی های موفق ایشان در بیمارستان امام خمینی کرمانشاه که سایه دهها رزمنده را بر سر خانوارهای ایشان محفوظ نگاه داشت.

 در مورد دکتر فرخی گفته می شود، حتی در روزهای اوج جنگ تحمیلی که شهر کرمانشاه خالی از سکنه شده بود، ایشان برای یک روز هم دست از جراحی مصدومان نکشیده و بیمارستان را ترک ننموده است.

گواهی اخذ مدرک تخصصی جراحی دکتر فرخی

 در مورد سوابق علمی و خدمات درمانی جناب دکتر فرخی، از آنجا که ذکر عناوین هم موجب اطناب است، تنها به دو مورد خاص، بسنده می گردد :

 اولا؛ وی عضو هیأت امنا و از موسسین دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می باشد، یعنی ایشان در شمار گروه قلیلی است که دانشگاه علوم پزشکی را در کرمانشاه دایر نمودند و در این میان، اگر نبود مساعی بعدی دکتر فرخی، شاید وضعیت علوم پزشکی کرمانشاه هرگز چنین نمی شد.

دکتر فرخی در بیان خاطرات مربوط به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفته است: آنروزها با اتوبوس به دانشکده پزشکی می رفتیم و با کلی پیگیری ۵ میلیون تومان گرفتیم و با آن تعدادی میکروسکوپ زایس را به قرار هر دستگاه ۲۰ هزار تومان خریدیم و به دانشکده پزشکی دادیم… او همچنین از زمانی که برخی آنتی بیوتیکها کشف نشده بودند می گفت و زجر آن سالیان که کرمانشاه برای مداوای بیماران یک بیمارستان داشت و چند درمانگاه…

 ثانیا: در ذکر خدمات ماندگار دکتر فرخی، باید به احداث بیمارستان بیستون اشاره کرد که بعنوان بیمارستان خصوصی کرمانشاه، دینی ماندگار بر گردن کیفیت درمان، حفظ توان علمی پزشکی و نگه داشتن نخبگان درمانی، و به خصوص ترقی شاخصه های کیفی بهداشتی-درمانی استان کرمانشاه دارد. همه اینها به همت مردی صورت گرفته که تعصب او به کرمانشاه و کرمانشاهی، زبانزد تمام کسانی است که او را می شناسند.

 در مورد خدمت ماندگار دکتر فتاح فرخی در بیمارستان بیستون همین بس که بدانیم هدف اصلی از ساخت آن، جذب پزشکان نخبه استان کرمانشاه و جلوگیری از مهاجرت آنها بوده است تا جایی که دکتر فرخی، سهام شخصی این بیمارستان را به بسیاری از پزشکان نخبه استان تقدیم نموده با این شرط که در کرمانشاه بمانند و طبابت کنند …

 

اما نمی توان در مورد دکتر فرخی نوشت و به روحیات ارزنده و سجایای رفتاری و اخلاقی ایشان اشاره ای نکرد. مردی که با دو ویژگی عمده شناخته می شود: “خونگرمی” و “تواضع”. به اینها البته باید تعصب ایشان به مردمش را افزود. او که ترجیح می دهد قبل از آنکه پزشکی بسیار سرشناس شناخته شود، یک معتمد مردمی باشد و به همین جهت نیز کمتر کار عام المنفعه ای هست که ایشان خوانده شوند و اجابت ننمایند. بخصوص آنگاه که پای ایل کلهر (جایی که بدان تعلق دارد) به میان آید و به عنوان یکی از معتمدین ایل کلهر (با همراهی دکتر لطیف صفری و …) نقشی ماندگار در حل و فصل بسیاری از مشکلات و خاصه “خون صلح” ها بر عهده داشته است.

 باید به همه اینها افزود، علاقه و تسلط دکتر فرخی به ادبیات کردی، فرهنگ  قومی و فولکلور محلی این خطه، به نحوی که ایشان را می توان یکی از صاحبنظران بحث ایلات و عشایر استان کرمانشاه خواند.

نویسنده:  یزدان باقرآبادی

 

Likes(2)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه