کد خبر: 399

تاریخ انتشار: اسفند ۲۱, ۱۳۹۵

کدام پزشک عمومی این امکان را دارد که این میزان نسخه بنویسد؟

به نقل از سپید: رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی در نشستی که تنها به فاصله یک ماه بعد از نشست خبری پیشین سازمان برگزارشده بود، آن روی سکه داستان نسخه‌های میلیاردی را شرح داد. او خطاب به بیمه‌ها وجود نسخه‌های ۶ میلیاردی از چند پزشک عمومی را نشانه نبود نظارت دقیق بیمه‌ها بر فعالیت پزشکان دانست […]

به نقل از سپید: رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی در نشستی که تنها به فاصله یک ماه بعد از نشست خبری پیشین سازمان برگزارشده بود، آن روی سکه داستان نسخه‌های میلیاردی را شرح داد. او خطاب به بیمه‌ها وجود نسخه‌های ۶ میلیاردی از چند پزشک عمومی را نشانه نبود نظارت دقیق بیمه‌ها بر فعالیت پزشکان دانست و به‌نوعی توپ را در زمین بیمه انداخت و نفس طرح این موضوع در رسانه‌ها را نیز زیر سوال برد. علیرضا زالی در نشست خبری روز گذشته در مورد نسخه‌های نجومی یک پزشک عمومی گفت: «جای گله دارد. بروید درد جامعه پزشک عمومی را بپرسید که چیست. اگر اقلام نسخ پزشک عمومی بیش از ۵۰ هزار تومان باشد باید در کمیته بررسی نسخ بیمه‌ها بررسی شود و بعد از تایید، ۷۰ درصد مبلغ آن به پزشک پرداخت می‌شود. آیا می‌دانید که روند جاری در کشور این است. عملا جایگاه پزشک عمومی را در نسخه‌نویسی به خاطر رفتار بیمه‌ها محدود کرده‌ایم. حالا یک مورد استثنایی بین این‌همه ممکن است پیدا شود.»
او اضافه کرد: «اکثر داروها را فقط باید متخصص بنویسد. محدودیت بیش‌ازحدی که پزشک عمومی در نسخه‌نویسی دارد، اصل داستان است نه آن موضوعی که دوستان فرمایش می‌فرمایند. کدام پزشک عمومی این امکان را دارد که این میزان نسخه بنویسد. پزشک عمومی اگر ۵۰ هزار تومان نسخه بنویسد ممیزی می‌شود. مگر سازمان‌های بیمه‌گر کمیته‌های بررسی نسخ ندارند؟ صبر می‌کنند تا مبلغ نسخه به ۶ میلیارد برسد بعد اعلام می‌کنند خب زودتر بررسی می‌کردند.»
زالی به قراردادهای بیمه‌ها با پزشکان عمومی هم تاخت. موضوعی که بارهاست بر آن تاکید می‌کند. او گفت: «قراردادی که بیمه‌ها با پزشک عمومی می‌بندند را ببینید. حداقل حقوق انسانی در این قراردادها رعایت نشده است. نسخه نجومی وجود ندارد. بیمه‌ها باید بررسی می‌کردند. چرا این کار را نکردند. چرا یک‌بار اسامی پزشکانی که بی‌دلیل دارو تجویز می‌کنند را به شعب سازمان نظام پزشکی اعلام نکردند؟ یک روز به دنبال مردم بروید و ببینید چه گرفتاری در کسب پول خود از سازمان‌های بیمه‌گر دارند.»
او ادامه داد:« اینکه پزشکی ۳۷ میلیارد تومان دارو نوشته، خب باید این موضوع را بررسی کنید که چه دارویی تجویز کرده است. برخی داروهای شیمی‌درمانی بسیار گران است. اگر پزشکی فقط در این زمینه فعال باشد خب قطعا نسخه او گران خواهد بود و این به دلیل گران بودن داروها است نه اینکه پزشک غیرمتعارف باشد. جای مطرح کردن این موضوع در رسانه‌ها نبود.»
خبرهای خوب برای جامعه پزشکی
بخش دیگری از سخنان زالی به محدودیت بند ب ماده ۸۹ برنامه ششم توسعه اختصاص داشت. او در این مورد گفت: «دولت برای اجرایی کردن بند ب ماده ۸۹ برنامه ششم توسعه دچار مشکلاتی خواهد شد. چون باید جبران خدمات کند، تعرفه بخش دولتی را به روز کند، الگوی پرداخت حقوق را تغییر دهد و در بودجه سنواتی این موضوع را منظور کند. بنابراین من به‌عنوان یک عضو فنی بر این باورم که فعلا در شرایط اقتصادی فعلی دولت امکان بررسی این طرح نیست.»
او با اعلام اینکه ازاین‌پس بیمه مسئولیت مدنی پزشکان به‌عنوان شبه قرار تامین به رسمیت شناخته خواهد شد، افزود: «در جلسه‌ای که خدمت آیت‌الله لاریجانی، رئیس قوه قضائیه کشور بودم این موضوع را طرح کردم که بیمه مسئولیت مدنی که هم ضمانت بالاتری دارد و رقم آن‌هم بیشتر است، می‌تواند مشابه شخص ثالث باشد. ایشان که با این موضوع موافقت کردند به ما پیشنهاد کردند که آن را از طریق مجلس پیگیری کنیم. که درنهایت در صحن مجلس هم پذیرفته شد. بنابراین جامعه پزشکی ملزم به دریافت مسئولیت مدنی شد مشروط بر اینکه مراجع ذی‌صلاح قضایی و حقوقی این مسئولیت مدنی پزشک را به‌عنوان شبه قرار تامین بپذیرند.»
هیچ‌کس از جرائم عمدی حمایت نمی‌کند
زالی اضافه کرد: «ایرادی که در شورای نگهبان مطرح شد این بود که این موضوع به جرائم عمدی تسری پیدا نکند. بنابراین ازآنجاکه مسائلی که در حوزه پزشکی اتفاق می‌افتد همه غیرعمدی و به‌نوعی قصور است، نظر شورا هم در نظر گرفته شد. بیمه‌ها هم در مواردی که عمدی باشد حمایت نمی‌کنند.»
او با تاکید بر اینکه نظام پزشکی به‌عنوان یک کنشگر فعال باید در حوزه سیاست‌گذاری نظام سلامت نقش ایفا کند، خبر از الزام وزارت بهداشت برای مشورت با سازمان نظام پزشکی برای صدور آیین‌نامه‌ها و ابلاغیه‌هایی که به این سازمان مرتبط است، داد. او گفت: «ما در این زمینه خلا‍‍ء قانونی داشتیم. به همین دلیل به وزارت بهداشت پیشنهاد کردیم در جریان صدور آیین‌نامه‌ها، ابلاغیه‌ها و تمام مسائل مربوط به حوزه سلامت که به سازمان نظام پزشکی مرتبط است، نظر سازمان را هم جویا شود. حالا این پیشنهاد از سوی مجلس به وزارت بهداشت تکلیف شده و ملزم به رعایت آن است. خوشبختانه دوستان ما در وزارت بهداشت نیز با این موضوع موافق بودند.»
زالی در مورد بسته تعرفه‌ای ۹۶ نیز گفت: «بسته تعرفه‌ای سازمان نظام پزشکی آماده است ما منتظر وزیر محترم رفاه هستیم. زمانی که جلسه شورای عالی بیمه برگزار شود، از سناریوی خود دفاع خواهیم کرد. می‌دانم که وزارت بهداشت هم در مورد تعرفه دولتی بسته خود را آماده کرده است.» او ابراز امیدواری کرد که در سال آینده ارتقای منابع نظام سلامت محقق شود و افزود: «قرار نیست بودجه زمانی اختصاص پیدا کند که نوشداروی بعد از مرگ سهراب باشد. تخصیص به‌موقع موضوع مهمی است. این خطرات باید رفع شود تا سال آینده را با آرامش شروع کنیم.»

Likes(0)Dislikes(0)
ارسال دیدگاه