کد خبر: 527

تاریخ انتشار: فروردین ۲۸, ۱۳۹۶

نخستین نشست هم اندیشی با ریاست دانشکاه در سال ۹۶

در تاریخ ۲۷/۱/۹۶ اعضا هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه با میزبانی ریاست محترم بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه، رأس ساعت ۲۰: ۳۰ در محل مهمانسرای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، نشستی صمیمانه را با آقای دکتر حسین کریم ریاست دانشگاه برگزار کردند. این نشست که بمنظور تبادل نظر و طرح مشکلات جامعه پزشکی از […]

دکتر پاکزاد. دکتر منصوری. دکتر کریم

در تاریخ ۲۷/۱/۹۶ اعضا هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه با میزبانی ریاست محترم بسیج جامعه پزشکی استان کرمانشاه، رأس ساعت ۲۰: ۳۰ در محل مهمانسرای سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، نشستی صمیمانه را با آقای دکتر حسین کریم ریاست دانشگاه برگزار کردند.
این نشست که بمنظور تبادل نظر و طرح مشکلات جامعه پزشکی از زمان فعالیت دوره جدید انجمن، از اواخر سال گذشته برنامه ریزی شده بود ، بدلیل تقاران با سفر وزیر محترم بهداشت ، به بعد از سفر ایشان موکول شد. شایان ذکر است ریاست سازمان بسیج جامعه پزشکی، آقای دکتر رضا منصوری که در عین حال نایب رئیس انجمن و عضو سازمان نظام پزشکی نیز میباشند، زحمت هماهنگی و میزبانی این جلسه را عهده دار شدند.
در آغاز دکتر منصوری با تشکر از ریاست دانشگاه بر لزوم تعامل و شناخت دو جانبه مسئولین دانشگاه با خدمتگزاران عرصه سلامت، بخصوص شاغلین بخش خصوصی تاکید نمودند و افزودند : صرف آشنایی و برقراری گفتگو باعث رفع شبهه و موجب برقراری تعامل و پیشبرد اهداف خواهد شد. سپس دکتر علیرضا راسخی ریاست انجمن

دکتر زردویی

پزشکان عمومی و عضو سازمان نظام پزشکی ضمن تشکر مجدد به بیان سابقه تشکیل انجمن از اواخر دهه هفتاد و اینکه انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه از قدیمی ترین انجمنهای کشور است پرداخت و ضم

دکتر راسخی

ن معرفی اعضا افزود: متاسفانه جامعه پزشکان عمومی بعنوان افراد درگیر در خط اول فرآیند درمان در حال حاضر چار یک یاس و سرخوردگی شده اند که این ماحصل ندیده گرفته شدن این بخش بزرگ از جامعه پزشکی در طرح تحول سلامت است.
وی در ادامه به موضوعاتی مانند دوگانه بودن برخوردها و ممانعت از کار با همکاران فعال در حوزه پوست اشاره کرد در حالیکه مراکز فاقد صلاحیتی مثل آرایشگاهها بدون هرگونه کنترلی در این امر دخالت میکنند.
دکتر راسخی همچنین عرضه بدون نسخه داروها را یکی از معضلات رو برشد برشمر

دکتر فائزه معتمدی

د و خواستار کنترل در این حوزه شد. وی گفت که انجمن پزشکان عمومی خواستار همکاری دانشگاه در زمینه توانمند سازی جامعه پزشکی از طریق برگزاری دوره های پودمانی آموزشی بر اساس نیاز سنجی میدانی انجمن شد.
در ادامه اعضا هیات مدیره به طرح نظر و دیدگاه پرداختند.
دکتر زردویی از نحوه برخورد بازرسین معاونت درمان اعلام رضایت نمود.
دکتر رحیمی نیز از ریاست دانشگاه خواست تا هرچه زودتر حدود قانونی فعالیت پزشکان شاغل در بخش پوست شفاف و ابلاغ شود.
سرکار خانم دکتر معتمدی که مسئولیت امور آموزش انجمن را برعهده دارند نیز طی گزارشی نحوه ارائه سمینار و دوره های آموزشی را بیان داشته و افزود که دوره هایی را به دانشگاه اعلام داشته ایم و منتظر توافق و اعلام نتیجه هستیم، بعلاوه درخواست ما صدور گواهی مهارت برای شرکت کنندگان است.
در ادامه دکتر آرین مسئول انجمن صفی درمانگران اعتیاد استان با تشکر از ریاست دانشگاه بابت وقتی که در اختیار گذاشته اند به توضیح فعالیتهایی صورت گرفته پرداخت.

دکتر آرین

وی با اشاره به دو کارگاه برگزار شده در زمینه درمان اعتیاد از همکاری مسئولین تشکر نمود.
دکتر آرین یکی از مشکلات درمانگران را ناشی از تحمیل و توجه تمام مسئولیتها بسوی پزشک درمانگر دانست و گفت در حالیکه پزشک باید به فرآیندهای درمانی بپردازد و تمام هم و غمش متوجه این مهم باشد، هرگونه خلل از سوی هریک از اعضای تیم درمانی را نیز باید عهده دار گردد، در حالیکه فی المثل مسئولیت محاسبه دارو و ثبت دفاتر بعهده فرد دیگریست که هیچگونه مسئولیتی برای وی فرض نمیشود. وی به مشکلات سامانه ابداعی آیداتیس برای ثبت هویت بیماران اشاره کرد که در تعارض با قوانین جاری بوده فلذا در صورت افشا هویت بیمار میتواند منجر به محکومیت پزشک شود. وی گفت برای پیگیری نشت دارو از مراکز بارها به موضوع هولوگرام دار کردن داروهای مخدر اشاره و تذکر داده شده است لیکن تقاضای ما اینست که جنابعالی پیگیر این پیشنهاد منطقی باشید تا همانگونه که ساده ترین اقلام بهداشتی و آرایشی دارای برچسب و هولوگرام شده اند ، این داروها نیز تحت این سیستم ردیابی قرار بگیرند. وی گفت در حال حاضر بابت تجهیز مراکز هزینه های مالی و روانی سنگینی به مراکز تحمیل میشود بدون آنکه نکات بدیهی مورد توجه قرار گرفته باشد. بعنوان مثال سیستم طوریست که ثبت داروها باید روزانه بازای بیماران انجام شود و در این میان تکلیف بیمارانیکه بهر دلیل بستری میشوند، یا به زیارتهایی نظیر عتبات ووو میروند و یا بعضی مشاغل خاص روشن نشده ، بنابراین خواهان رسیدگی جدی در این زمینه هستیم
در ادامه جلسه دکتر آرش الماسی به مکاتبات انجام شده در مورد درسنامه پوست اشاره کردند که هنوز جوابی از مراجع بالاتر دریافت نکرده اند.
سرکار خانم دکتر شفیعی مسئول واحد اعتیاد معاونت درمان نیز در خصوص سامانه آیداتیس و اهداف آن و از جمله ممانعت از ورود افرادیکه از چند مرکز دارو میگیرند و نیز ارائه یک آمار واقعی به مسئولین ذیربط نکاتی را بیان داشتند.

دکتر سارا امینی نماینده پزشکان خانواده پیگیری مطالبات مالی پزشکان خانواده و تسریع در پرداختها را متذکر شده ، همچنین به موضوع برگزاری آزمون دستیار پزشک خانواده اشاره و اعتراض همکاران این حوزه را به نحوه اجرای آزمون اعلام داشتند.
در خاتمه ریاست دانشگاه طی سخنانی که خلاصه آن ارائه میشود به پاسخگویی پرداختند.
• اساس سیاستگذاری در تمام دنیا با انجمن هاست و ما اگر بخواهیم در حوزه سلامت تحول داشته باشیم باید انجمنهای قوی و فعال و مطالبه گر داشته باشیم، بنابراین امشب از حضور شما خوشحالم و آنرا بفال نیک میگیرم که آغاز یک تعامل برای اصلاح است.و من نیز بعنوان رییس دانشگاه از این برنامه استقبال میکنم.
• اذعان دارم که طرح تحول با تمام دست آوردهایش بدلیل دیده نشدن تمام جوانب به بخش خصوصی لطماتی را وارد کرد و علتش هم نوع نگاه طراحان این بحث بود و ما هم مکررا به آن انتقاد کردیم، اما نهایتا مقرر شده بود که طرح اجرا شود… چه من نوعی موافق باشم ، چه نباشم.این طرح در بخش روستایی خود بسیار موفق بود و باعث رضایتمندی پزشکان و افزایش ماندگاری همکاران شد. انتظار من این بود که همه پزشکان عمومی و توان آنها در اجرای یک طرح ملی دیده شود ولی خوب الان در شرایطی هستیم که انتخابات پیش روی ماست و فعلا نمیتوانیم تا مشخص شدن شرایط کاری را پیش ببریم.
• الان عده ای موضوع پزشک خانواده و نظام ارجاع را پیش میکشند که خوب همین هم زیرساخت میخواهد و الان در جاهایی که شروع کرده اند با موفقیت همراه نبوده اند.
• الان برای ایجاد زیر ساختها که یکی پرونده سلامت الکترونیک و دیگری تدوین گایدلاینها هستند اقدامات خوبی در کرمانشاه صورت گرفته و فی المثل در خصوص پرونده الکترونیک سلامت تا پایان دولت صد در صد در کرمانشاه پوشش داده میشود.
• مجددا تاکید میکنم استفاده نکردن از توان و سرمایه بخض خصوصی یک اشتباه بزرگی بود که امیدوارم در دوره بعدی مورد توجه قرار بگیرد.
• در خصوص مراجعه مستقیم مردم به داروخانه ها حقیقت امر و صادقانه این را باید گفت که علتش فقر است. یعنی فرد توان مراجعات مکرر را ندارد لذا میرود و از داروخانه بهر وسیله و چانه زنی و دعوایی دارو تهیه میکند. در مورد عطاریها هم من معتقدم که باید جدی برخورد کنیم اما این بسیار سخت است چرا که اینها یک شبکه پیچیده ای را دارند و به اشکال مختلف فعالیت میکنند و پولهای هنگفتی را هزینه میکنند و نهایتا اجکام نچندان مناسبی شاملشان میشود و دوبار مشغول میشوند، لذا باید در تعامل با قوه قضاییه و همراه عزیزان باشیم و ابعاد آسیب رسانی را تبیین کنیم و در این مسیر بهترین فعالیتها شما بعنوان انجمن پزشکان میتوانید انجام دهید.
• در خصوص صدور گواهی فوت از سوی پزشکان خاص و از قبل تعیین شده هم ما با شما موافقیم و معتقدیم که همه پزشکان میتوانند پس از طی دوره آموزشی اقدام کنند و در این راه بهتر است که با تشکیلات ناضر تعامل شود
• معتقدقم که در تنظیم گایدلاینها باید شما فعال بوده و کمک کنیدو نظر بدهید. چرا که ما الگوهای منطقه ای خودمان را میخواهیم.
• انجمن باید یک روابط عمومی قوی را داشته باشد و از شیوه های ازاطلاع رسانی بذرستی استفاده کند.
• عزیزان موضوع اعتیاد و ایدز یک سیاهچاله است در نظام درمان که ما معتقدیم این دوستان فعال در پروسه درمان را باید حمایت و توانمند کرد اما من انتظار دارم دوستا بیایند و با هم به بررسی مشکلات پروتکل بپردازیم و یکسری روشهای منطقه ای را تدوین کنیم.

در خاتمه تمام همکاران حاضر نهایت تشکر را از ریاست دانشگاه بخاطر صعه صدر و استماع درد دلهای همکاران ابراز داشتند و همچنی مدیریت بسیج جامعه پزشکی جناب دکتر منصوری را بخاطر تلاش و پیگیری مورد تفقد قرار دادند.

Likes(4)Dislikes(3)
ارسال دیدگاه